26 ноября в Калашурском детском саду состоялся традиционный конкурс среди детей "Маленькие красавицы и богатыри".

26.11.2019 В мероприятии приняли участие воспитанники Калашурского, Киясовского, Ермолаевского, Старосальинского, Карамас - Пельгинского детских садов. Дети показывали визитные карточки, инсценировки, оформили выставку кукол, изделий. Победителями конкурса стали Александрова Марина и Печников Артём (Карамас - Пельгинский детский сад, руководитель Тукаева Н.И.). Победители представят Киясовский район на республиканском мероприятии в Доме дружбы народов.

26 шуркынмонэ Калашур нылпи садын "Пичи Чеберайёс но Батыръёс" ёрос чошатскон ортчиз. Ужрадэ Сальялась, Калашурысь, Уддядиысь, Киясаысь, Юрмалайысь нылпиос пыриськизы: Голубкова Оксана, Парфёнов Степан, Горбунов Леонид, Александрова Марина, Печников Артем, Рябчикова Арина, Камашев Алексей, Краснопёрова Мария, Шараборин Артем. Нылпиос асьсэдыз возьматизы, кырзазы - эктизы, кылбур лыдзизы, инсценировкаосын шудизы, киужъёссэс дунъятизы. Ваньзы туж тыршизы, жюрилы шуг вал дунъяны. Но чошатскон - со чошатскон.Таяз арын вормисе потизы, Чеберай но Батыр луизы, Уддяди нылпи садысь Александрова Марина но Печников Артём.
Пиналъёсты ужрадэ дасязы - дисязы, киужъёс лэсьтизы, мунёёслы диськут вуризы анай - атайёссы, нылпи садъёсын ужасьёс, ватсаса визьнод сётон юртын тыршисьёс, клубын ужасьёс: Фомина Л.Д., Егорова С.Е., Наумова А.А., Тукаева Н.И., Кибакова И.В., Митрянов Ю.Л., Ешкеева С.Н.
Тау бадзым вань сюлмаськисьёслы, нырысь ик кичолтисьёслы - ёросысь Дышетонъя управлениын ужасьёслы Л.Б. Уткиналы но Т.И. Шамшуриналы. Калашур нылпи садысь ужасьёслы, кивалтисезлы Е.А. Камашевалы, Лутоха школаысь удмурт кылын но литератураен дышетисьлы В.Р. Владыкиналы.
Мед азьланяз но чошен зеч ужъёс лэсьтыны быгатом удмурт кылмес, удмурт лулчеберетмес азинтон удысын!

Фото с мероприятия по ссылке: https://vk.com/album-109391291_268962092